12. 05. 2025
KDY: 17. května 2025
KDE: BIKEPARK KOJETRAIL Z.S.
KOJENDURO 2025
Registrace na Kojenduro 2025 spuštěna: Endurový závod pro dospělé i nejmenší děti těsně u Prahy.
V sobotu 17. května 2025 proběhne v kojetickém bikeparku a na přilehlých trailech 2. ročník cyklistického enduro závodu Kojenduro, který už loni přilákal jak zkušené jezdce, tak celé rodiny s dětmi.
Závod organizuje místní spolek Bikepark Kojetrail z.s., který už loni nastavil profesionální podmínky v podobě elektronické časomíry i inovace v podobě volby úseků rozdílné obtížnosti na měřených úsecích.
Registrace ZDE: https://kojebike.cz/kojenduro.html
Cílem závodu bylo také oslovit mladé jezdce a jejich rodiče. „Prvního ročníku hlavního závodu Kojenduro se zúčastnilo celkem 47 jezdců, z toho 21 dětí ve věku 6 až 18 let. Kromě hlavního závodu probíhaly i vedlejší závody pro ty nejmenší cyklisty, kterých se zúčastnilo 20 dětí mladších 6 let,“ uvedl předseda spolku Bikepark Kojetrail z.s. Jiří Šrámek.
Cílem letošního závodu je rozšířit počet závodníků a nabídnout i mimozávodní program. Akce totiž počítá i s afterparty a koncertem přímo v bikeparku v Kojeticích. Ten je na jaře v perfektním stavu a patří k nejlepším v okolí Prahy. Přístupný je navíc celoročně zdarma.
Enduro je jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví cyklistiky. Spojuje výkonnostní šlapání do pedálů horských kol s technickými sjezdy přírodních i umělých překážek v terénu. Závodí se na terénních úsecích, takzvaných rychlostních zkouškách (RZ). Vítězem je ten, kdo všechny úseky zdolá v nejkratším celkovém čase. Jezdci startují po jednom s časovými odstupy a o výsledku proto rozhodují pouze individuální schopnosti jezdců. Ti se potýkají s kořeny, klopenými zatáčkami, ale i skoky, skalkami, lávkami a dalšími překážkami, které budují stavitelé tratí, či sama příroda.
„Tratě navrhujeme tak, aby byly zábavné a zároveň náročné pro všechny věkové kategorie. Inovací, kterou jsme vymysleli, jsou takzvané modré a červené úseky závodu. Zjednodušeně řečeno, závodník si na trati může vybrat, zda pojede modrou – jednodušší, ale pomalejší variantu, nebo zvládne červenou – těžší variantu, ale rychlejší. Červené úseky byly často okořeněny například skokem, dropem nebo skalkou. To umožnilo projet stejnou rychlostní zkoušku ostříleným jezdcům a zároveň dětem. Byť často mladí závodníci překonali i výkony dospělých,“ vysvětlil člen organizačního týmu Luděk Sefzig.
Pro nejrychlejší v dospělých kategoriích a všechny děti čekají dřevěné pamětní medaile, které během slavnostního ceremoniálu jezdci převezmou z rukou starostky Kojetic. Velké poděkování patří sponzorům, bez nichž by uspořádání Kojendura nebylo možné. Hlavními podporovateli jsou Obec Kojetice, Flopp, B-rdy [be ready], H-Core a Česká Mountainbiková asociace.
Kontaktní email pro odhlášení či dotazy je: kojenduro@gmail.com
Zpět