Bikepark Špičák

Bikepark Špičák

Bikepark Špičák

V současnoti je bikepark na Špičáku progresivně se rozvíjejícím bikeparkem v Čechách.

Psal se rok 2006, když se po místních sjezdovkách a lesích procházeli zkušení trailbuildeři Tomáš Lučan a Tomáš Procházka. Už v roce 2007 se otevřela první freeridová trať z vrcholu hory. Od té doby se pravidelně upravuje a tvoří se i nové stopy s vyšší obtížností, což vhledem k trendu zlehčování je příjemnou výjimkou.

Špičák nabízí výběr a možnost kombinovat v jízdě freeride, downhill, north shore a skoky.

Bikepark je zaměřen především na freeride a downhill, ale najdete zde i skokové sekce, singletrack a pro začátečníky a na rozježdění skill centrum, které je u nástupní stanice lanovky.

Tratě vedeny z části lesem a z části po sjezdovkách. Na žádné z nich nechybí ani dřevěné překážky a další zpestření.

Místní trať Struggle už řadu let hostí IXS evropský sjezdový pohár. Jako jediný český bikepark patří do skupiny evropských, kde platí celosezónní jízdenka GraVity Card. Lákadlem pro bikery je i komplexní zázemí a nedaleký německý bikepark Geisskopf vzdálený od Železné Rudy jen okolo čtyřiceti kilometrů.

Traily

Air‑Stone

north shore střední až vyšší obtížnosti; lávky, kameny
délka 350 m; převýšení 80 m

Forest Virgin

přírodní trať nižší a střední obtížnosti; přírodní trail pro radost z jízdy; lavičky, houpačky, vlny, dropy, skoky, houpačka
délka 1 500 m; převýšení 230 m

Forest Bastard

aktuálně vzniká nový trail, na který budou moct vyrazit i úplní začátečníci

Black Friday

přírodní trať střední obtížnosti; klopenky, jumpy, transfery
délka 2 300 m; převýšení 336 m

Struggle

střední až vyšší obtížnosti; kamenné úseky v okraji lesa; dropy, skoky
délka 1 100 m; převýšení 180 m

Jump Park

skoková sekce umístěná v lese u dojezdu tratí
4 skoky – lavice; délka cca 200 m

Skill Center

nově rozšířeno o další část; skoky a dropíky pro výuku a rozježdění; místo pro nácvik základních dovedností pro začátečníky a děti; lavičky, houpačky, vlny…
vše určeno pro výuku a začátečníky

Tipy na další aktivity

Dětské hřiště

Ski & bike Špičák nabízí zábavu i pro děti. Nové hřiště přímo nad nástupištěm na lanovku zabaví děti na dlouhé hodiny. Mohou si zde zkusit, jak se jezdí na kole v minibikové dráze, zabobovat na letní tubingové dráze. Pro dopravu kol a tubingových duší je zde pohyblivý koberec. Najdete zde letní tubing, minibikepark, půjčení dětských kol a odrážedel zdarma, dětský domeček na kuří noze.

Stezka Po stopách zajíce

V pokladně si vyzvedněte soutěžní kartičky a z vrcholu Špičáku přes Čertovo jezero až zpět k lanovce a dětskému hřišti. Na trase si vás zajíc přezkouší ze znalostí šumavské přírody. Pokud máte dobré znalosti, dozvíte se, jak se nejznámější zajíc na Špičáku jmenuje a získáte i jeho samolepku. HURÁ ZA ZAJÍCEM!

Turistika a cykloturistika

Šumava je velice klidným místem pro sport a turistiku. Krásy přírody je asi nejlépe si vychutnat při pěší turistice nebo cykloturistice.

Vybrat si může každý z mnoha tras různé obtížnosti a délky. Při pěším nebo cyklovýletu si teprve budete moci naplno vychutnat krásu Šumavy, která je národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí.

Právě Sport areál Špičák může být výchozím bodem třeba pro váš pěší nebo cyklistický výlet. Snadno dosažitelné jsou odsud například Čertovo a Černé jezero, vodopád Bílá strž nebo při cestě z vrcholu Špičáku směrem na Špičácké sedlo se můžete potěšit krásným výhledem do hamerského údolí Bílého potoka.

Pro příznivce dalších letních outdoor aktivit nabízí náš resort a jeho nejbližší okolí například vodní turistiku, lanové centrum, paragliding, jízdu na koních, golf, paintball a mnohé další.

Rozhledna Špičák

Jeden z nejznámějších šumavských vrcholů, který je v zimě i v létě dostupný sedačkovou lanovkou, se tak stal ještě přitažlivějším pro turisty. Z vrcholu rozhledny je vidět do všech světových stran. Na české straně je vidět krásně údolí řeky Úhlavy. Při pohledu na druhou stranu jsou vidět jako na dlani vrcholy v německém příhraničí.

Víte, že…?

Na přípravách pro výstavbu prvního bikeparku v Čechách se začalo pracovat v roce 2006. U zrodu stál především Tomáš Lučan a Tom Procházka. V roce 2007 byla otevřena první freeridová trať vedoucí z vrcholu Špičáku (1 202 m).

Na Špičáku se pravidelně jezdí závody v rámci Enduro série.

Bikepark Špičák přivedl jako organizátor jednoho ze závodů do Čech Evropský pohár v downhillu iXS EDC.

V bikeparcích Špičák a Geisskopf můžete nyní jezdit s jednou společnou jízdenkou (platí pouze pro celosezónní jízdenku). V obou Šumavských bikeparkcích můžete zakoupit čtyřdenní jízdenku 3+1. Ta nabízí 3 dny ježdění na Špičáku, plus jeden den na Geisskopfu. Nebo naopak 3 dny Geisskopf a 1 den Špičák. Na této jízdence ušetříte až 14 % oproti standardním cenám a navíc po příjezdu do partnerského bikeparku minete pokladnu a jdete rovnou na věc.

Zázemí

  • moderní čtyřsedačková lanovka
  • servis všech typů jízních kol za použití profesionálního nářadí, základní nářadí je i na horní stanici lanovky
  • půjčovna se nachází přímo u dolní stanice sedačkové lanovky ve Ski&bike Špičák, k dispozici kola na vyjížďky po okolí, dětská kola, kola s dětskou sedačkou, ale i modely vhodné do bikeparku a nechybí ani potřebné chrániče a helmy
  • prodejna vybavení čítá snad všechny komponenty, které by se mohly v parku poškodit, nechybí ani suvenýry v podobě oblečení s potiskem místního parku
  • občerstvení přímo v areálu na chatách Hanička a Blaženka, rychlé občerstvení na vrcholu kopce
  • bezplatné parkoviště u spodní stanice lanovky
  • k dispozici ve spodní části areálu
  • k dispozici ve spodní části areálu
  • k dispozici před servisem

Základní informace

Lokalita: Špičák na Šumavě 182

GPS: 49.166184 N 13°13’11.777″E

Kraj: Plzeňský

Web: www.spicak.cz

E-mail: info@spicak.cz

Telefon: +420 376 397 167

Délka tratí celkem: 5,5 km

Náročnost: Střední – Extrémně těžká

Počet stezek: 5

Typy tratí: Downhill, Enduro / freeride, Skill centrum

Další info: Aktuálně bude biková sezóna zahájena 4.5.2024.

Otevírací doba

bikepark v provozu květen–říjen

od půlky června do půlky září denně, mimo toto období pouze víkendy

neděle–čtvrtek (9.00–17.00 hod.)
pátek–sobota (9.00–18.00 hod.)

Aktuální ceník ZDE

Střediska v okolí