Kolostezky

Kolostezky

Kolostezky

LESNÍ CYKLO OKRUHY NA CHOCEŇSKU

VE VÝSTAVBĚ

Lesy na Choceňsku jsou krásné a příjemně členité. není tedy divu, že vznikla myšlenka na vyznačení okruhů pro cyklisty, různé náročnosti i délky.

Kolostezky jsou systém okruhů určených především pro horská kola. Jsou vedeny po stávajícíh lesních cestách, na kterých není nijak omezen pohyb ostatních uživatelů lesa a nejsou nijak upravovány. Je tedy třeba dbát na bezpečnost svou i ostatních. Použití kolostezek je zcela na vlastní nebezpečí.

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Traily

BORŮVKOVÁ KOLOSTEZKA (nejlehčí okruh)

5,5 KM | 30 M | HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Krátký okruh určený především pro nejmenší cyklisty. Je veden krásným lesem, ve kterém je možné se zastavit u obrovských lánů borůvek a užít si tak prosluněné odpoledne na čerstvém vzduchu. I přes určení pro děti je část vedena po cestě, která je přes kořeny a výmoly, je tedy potřeba, aby měli i malí cyklisté kvalitní kolo.

CO OČEKÁVAT?
Mírný profil, široké a přehledné cesty, na kterých to občas zadrncá. Především v letních měsících pak lze zastavit v prosluněném lese a občerstvit se borůvkami.

OBECNÍ KOLOSTEZKA (lehký okruh)

15 KM | 120 M | HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Příjemná kolostezka, která vás zavede do polí, luk a obcí okolo říčky Loučná. Byť je delší, je vhodná i pro nejmenší cyklisty. Obce, kterými projíždíte nabízí mnoho možností občerstvení.

CO OČEKÁVAT?
Kopec dolů, kopec nahoru, rovné, široké cesty, bez velkých výmolů, kořenů apod. Značná část je vedena i po silnicích nejnižších kategorií.

FORMANSKÁ KOLOSTEZKA (lehký okruh)

9 KM | 75 M | HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Pohodová trasa, která vás bez velkého převýšení a po pěkných cestách (většinou) zavede do blízkosti většiny partnerských obcí a menších okruhů. Bude už záležet jen na vás, jestli si projedete místní okruh, zavítáte do obce třeba na zmrzlinu nebo pojedete dál.

CO OČEKÁVAT?
Rovinatou trasu, jen s pozvolným klesáním nebo stoupáním po kvalitních cestách (až na výjimky, kde je pár výmolů nebo kořenů). Krásný a rozmanitý les.

RYBNIČNÍ KOLOSTEZKA (lehký okruh)

5 KM | 30 M | HORSKÉ KOLO, GRAVEL, DĚTSKÁ MTB KOLA

Velmi příjemný okruh v lesích okolo Jaroslavi. Byť je to i trošku do kopce, jedná se o příjemné pohoupání po zašlých lesních cestách, s možností zastávky u nově obnovených lesních rybníků.

CO OČEKÁVAT?
Pozvolné klesání i stoupání (s jednou krátkou výjimkou). Asi polovina cest je hodně málo používaná, se spíše měkčím podkladem (proto není tento okruh příliš vhodný pro kola s úzkými plášti, zvláště za mokra).

PYTLÁCKÁ KOLOSTEZKA (lehký okruh)

4,5 KM | 60 M | HORSKÉ KOLO, GRAVEL, KROSS, TREKING, DĚTSKÁ MTB KOLA

Navštivte Dobříkov se zajímavým celodřevěným kostelíkem a několika hospůdkami. Stezka je vedena po pěkných, širokých cestách a přestože je na trase i jeden solidní kopec, stojí to za to!

CO OČEKÁVAT?
Jedno prudší klesání i stoupání po širokých a relativně pěkných cestách. Jeden úsek této kolostezky je výjimečně veden po silnici č. 315 mezi Rzy a Dobříkovem, protože jiná spojnice zkrátka neexistuje. Buďte prosím opatrní.

ORLICKÁ KOLOSTEZKA (středně těžký okruh)

12 KM | 110 M | HORSKÉ KOLO, GRAVEL, DĚTSKÁ MTB KOLA

Krásný, jezdivý okruh, který ve své druhé půlce obsahuje několik technických pasáží a výškových metrů. V místech okolo Újezda u Chocně se lze pokochat výhledem na Orlické hory.

CO OČEKÁVAT?
První polovina je téměř celá mírným klesáním po pěkných cestách. V druhé polovině se výškově vrátíte zpět a postupně začne technicky přituhovat. Závěrečná pasáž je technický singl dolů a následně i nahoru.

KOLOSTEZKA KOŘENOVKA (nejtěžší okruh)

13 KM | 300 M | HORSKÉ KOLO

Název i černá barva značení napovídají, že se jedná o technicky nejnáročnější okruh systému. Je veden nahoru a dolů prudkými kopci, plný kořenů a dalších nerovností. Pokud nemáte značné technické schopnosti a fyzickou zdatnost, vyberte si jiný okruh. Kořenovka není vhodná pro malé děti.

CO OČEKÁVAT?
Prudká klesání i stoupání, často po velmi úzkých nezpevněných cestách plných kořenů a hrbolů. Široké cesty jsou především spojnice mezi technickými úseky, kterých je na této stezce opravdu hodně.

Zázemí

  • Při cestě autem je vhodné využít některou z parkovacích ploch, navázaných na vstupní místa do systému kolostezek.; P1 – parkoviště u choceňských sportovišť (vysoká kapacita); P2 – parkování na křižovatce sil. č. 315 a lesní cesty Formanka; P3 – parkování severně nad obcí Sruby („obdélník“ u silnice); P4 – parkoviště u fotbalového hřiště v Dobříkově; P5 – parkoviště náves Jaroslav u křižovatky silnic č. 35 a 305; P6 – parkoviště v centru města Horní Jelení; P7 – plocha u hasičárny v Újezdu u Chocně

Základní informace

Lokalita: Choceň

GPS: 49°59’59.590″N 16°12’25.186″E

Kraj: Pardubický

Web: kolostezky.cz

E-mail: info@kolostezky.cz

Telefon: +420 465 461 949

Délka tratí celkem: 64 km

Náročnost: Velmi lehká – Střední

Počet stezek: 7

Typy tratí: Family trail, Singletrail, Přírodní trail

Střediska v okolí