Lipovské stezky

Tipy na pěší výlety – Lipovské stezky

 • Lesní bar – Lipová-lázně, Horní Lipová

  Lesní bar – Lipová-lázně, Horní Lipová

  V horském prostředí Jeseníků, konkrétně v Rychlebských horách, se nachází tzv. lesní bar, který je umístěn nad obcí Horní Lipová. Turisté mají v lesním baru k dispozici širokou škálu nápojů, které chladí studená pramenitá voda, mohou si uvařit i kávu nebo čaj. Lesní bar funguje 24 hodin denně. Je zde pokladnička, která slouží turistům k placení jejich konzumace. Protože zde není žádný personál, záleží na poctivosti návštěvníků lesního baru, jestli zaplatí.

  Více informací
 • Termály Losiny

  Termály Losiny

  Jedinečný termální park Termály Losiny, který v České republice nemá obdoby, najdeme ve Velkých Losinách, nedaleko Šumperka.

  Více informací
 • Jeskyně Na Pomezí

  Jeskyně Na Pomezí

  Jeskyně Na Pomezí vznikla rozpouštěním mramoru a je v ČR největší, která vznikla tímto způsobem.

  Více informací
 • Nýznerovské vodopády

  Nýznerovské vodopády

  (Vodopády Stříbrného potoka) Geomorfologicky významná kaňonovitá soutěska v krystalických břidlicích na Stříbrném potoce se skalními prahy. Vodopády a kaskády s erozními a evorzními jevy, nemající na území Rychlebského a Jesenického regionu obdoby.

 • Tančírna v Račím údolí – Georgshalle

  Tančírna v Račím údolí – Georgshalle

  Jedna z nejkrásnějších staveb v okolí Javorníku. Restaurace se sálem, postavená v secesním stylu, patřila k vyhlášeným výletním místům. Na obnovu zdevastované Tančírny byl vypracován projekt, díky němuž proběhla komplexní rekonstrukce, vybudování zázemí pro turisty a cykloturisty a zpřístupnění historie a současnosti Rychlebských hor i samotné Tančírny.

  Více informací
 • Venušiny misky

  Venušiny misky

  Od roku 1970 národní přírodní památka s rozlohou 3,9 ha. Kopec Smolný (404 m n. m.), na kterém se Venušiny misky nacházejí, představuje tzv. ostrovní horu, vzniklou v tropickém třetihorním podnebí. Jde o jedinečný geomorfologický výtvor s kulovitou odlučností žuly – ve skalních útvarech jsou vyvinuty pozoruhodné tvary jako skalní mísy, křesla a výklenky, jejichž vznik je podmíněn erozním účinkem dešťové vody a již zmiňovanou kulovitou odlučností žuly.

  Více informací
 • Rozhledna na Borůvkové hoře

  Rozhledna na Borůvkové hoře

  Rozhledna Borůvková hora je 25 metrů vysoká vyhlídková věž stojící na stejnomeném vrcholu Borůvkové hory. Je otevřena celoročně a z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Vedle věže se nachází i malá kamenná chata pro turisty.

  Více informací
 • Kaltenštejn – zřícenina hradu

  Kaltenštejn – zřícenina hradu

  Zřícenina hradu Kaltenštejn (nazývaná též Hradisko) se nachází nad osadou Nové Podhradí. Kolem něj vedou i naše stezky.

 • Zámek Jánský Vrch

  Zámek Jánský Vrch

  Zámek Jánský Vrch, jediný zpřístupněný památkový objekt jesenického okresu, tvoří spolu s krajinářským parkem výraznou dominantu městské památkové zóny. Vypíná se na skalnatém kopci nad městem Javorníkem, které najdete v nejsevernějším cípu severomoravského kraje, na bývalém území Slezska. Jeho historie započala snad již v 2. polovině 13. století, kdy byl postaven na strategicky výhodném místě nad javornickým sídlištěm hrad. První písemná zmínka o hradu Javorník pochází z roku 1307 a objekt je v té době majetkem svidnických knížat.

  Více informací
 • Vodní tvrz Jeseník

  Vodní tvrz Jeseník

  Vodní tvrz stojí na Zámeckém náměstí v centru města Jeseník. Jde o dvoupatrovou budovu z neopracovaných kamenů s malým nádvořím a kamenným mostem přes původně vodní příkop. Dnes zde sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka.