Lipovské stezky

Lipovské stezky

Lipovské stezky

Lipovské stezky byly otevřeny v říjnu roku 2015, patří tedy mezi nejmladší trail centra v ČR. Stezky jsou situovány kousek vedle Jeseníku, v městečku Lipová-lázně. Centrum bylo vybudováno v blízkém okolí hotelu Helios, od kterého i stezky začínají. Za traily stojí renomovaní stavitelé Rychlebských stezek, kteří se zároveň o Lipovské stezky starají. To je jednoznačný důkaz kvality. Lipovské stezky rozhodně nepatří k technicky či fyzicky náročným areálům. Jedná se o dvě menší lokality, na kterých se jezdí po zhruba metr široké tvrdé pěšině.

Jedna část trailů je situovaná celá v lese na přilehlém kopci a nabízí jeden stoupací a dva klesající traily. Oba jsou velmi podobné, obsahují různě veliké boule a klopené zatáčky. Stezky jsou velmi zábavné a jednoduchým způsobem je zde možné si vyzkoušet tento typ ježdění. Díky kvalitnímu povrchu nepotřebujete k jízdě ani celoodpružené kolo.
Druhá část stezek se rozprostírá přímo na otevřené louce nad hotelem Helios. Jeden stoupací trail vás pomalu zavede nahoru na start. Zde se po zhruba 100 metrech klesání rozdělí trať na tři sjezdové traily různé obtížnosti. Metr široká tvrdá pěšinka je poseta klopenými zatáčkami, boulemi a různými esíčky. Nejjednodušší trať vede celá po louce, má trochu mírnější sklon, méně boulí, naopak ta „nejtěžší“ je vedena částečně i mezi stromy, kde je terén členitější, místy si můžete i lehce poskočit či se jen tak pro radost na kole pohoupnout. Na kopec se dá vyšlapat pohodovým tempem za zhruba 10 minut, dolů potom jízda trvá 2–3 minuty.

Lipovské stezky díky své poloze mohou sloužit jako skvělý doplněk či jako „zahřívací“ ježdění před daleko rozsáhlejšími Rychlebskými stezkami. Jedno odpoledne se zde určitě vyplatí strávit a užít si zase trochu jiný povrch a překážky. Tato lokalita je vhodná především pro začátečníky, rodinky s dětmi, a to nejen díky technické náročnosti, ale i díky své krátké délce a malému rozsahu. Kompletní traily dávají dohromady pouze zhruba 8 km. Skvělé je okolní zázemí.

Traily

U louky nad hotelem Helios najdete dva modré a jeden černý trail – k dalším dvěma trailům vás pak dovede značený transfer a stoupák na nedaleký kopec jménem Toč.

Modré traily

jednoduché pěšiny motající se po louce nad Hotelem Helios, obsahují několik klopených zatáček a boulí

Červené traily

náročnější než modré traily. Příjemně se vlní lesem a opět obsahují pro zpestření několik boulí, menších skoků a klopených zatáček. Terén je o poznání členitější než u modrých stezek.

Černý trail

vede v přilehlém lesíku nad hotelem Helios, hned vedle louky s modrými traily. Je náročný především díky většímu klesání, díky kterému můžete jet rychleji, a obsahuje i větší boule a skoky. Vše jde ale bezpečně přejet i v pomalé rychlosti.

Výjezdové traily

na kopec se dostanete jednoduchými, rychle ubíhajícími traily, díky kterým vám ani nepřijde, že jedete do kopce. Jeden trail vede lesem, druhý po louce, oba mají podobné převýšení a dá se nahoru vyjet bez problémů během několika málo minut.

Pumptrack

pro začátečníky je ve spodní části ještě postaven menší pumptrack, který je ideálním místem pro nácvik správného houpání se na boulích a správného projíždění klopených zatáček.

Zázemí

  • možnost zapůjčení kol od značky GT bikes
  • po dobu otevření půjčovny kol je zde k dispozici základní spotřební materiál a servis
  • ve spodní části trailů hned vedle pumptracku je restaurace, kde je možné se občerstvit
  • bezplatné parkoviště u nástupního místa na traily s nově vybudovaným sociálním zařízením
  • Bike škola – po předchozí domluvě tu můžou být připraveni certifikovaní instruktoři. Pro registrace a podrobné informace se obracejte na bikeskola@rychlebskestezky.cz, spousta volnočasových aktivit pro děti i dospělé v hotelové zahradě hned vedle stezek.

Základní informace

Lokalita: Lipová-lázně, Jeseník

GPS: 50°13’32.340″N 17°7’3.097″E

Kraj: Olomoucký

Web: www.rychlebskestezky.cz

Délka tratí celkem: 8 km

Náročnost: Velmi lehká – Střední

Počet stezek: 5

Typy tratí: Family trail, Singletrail, Flow trail, Pumptrack, Stoupavý trail

Další info: Netrpělivě vyhlížíme bikovou sezónu 2024.

Otevírací doba

Stezky jsou v provozu zpravidla od 31. března do 1. listopadu, přesné datum najdete na webu.

Střediska v okolí