Singltrek pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem

Momentálně jsou tyto uzavírky:
- Celý černý okruh na Hejnickém hřebeni. Objížďka není vyznačena. Pro sjezd do Libverdy využijte červenou stezku k Obřímu Sudu nebo lesní silničku.
- Dále jsou na Ludvíkovském traverzu uzavřeny sekce Pod Černým kamenem a Bystrou vodou. Objížďka je vyznačena. Vede dolů ze stezky po žluté značce KČT a poté na zelenou značku KČT okolo nového rybníku Perlík ke Kyselce.


Za pochopení a respektování práce lesníků a nás Vám děkuje celý Singltrek Tým.


PŘEČTĚTE SI TÉŽ VZKAZ ŘEDITELE ÚDRŽBY STEZEK - Jaromír Spěšný:
Vážení návštěvníci, respektujte uzávěry stezek, jde především o bezpečnost Vás, Vašich kamarádů, rodiny, Vašich dětí. Nerespektovat uzávěru navíc znamená porušit zákon a vystavit se případným postihům. Děkuji za Vaši vstřícnost!

 

Singltrek pod Smrkem je unikátní síť stezek pro horská kola a řadí se mezi nejlepší trailové lokality nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. Je jedním z nejstarších bikových center u nás, nachází se v Jizerských horách na pomezí České republiky a Polska. První fáze plánování probíhala již na konci podzimu 2008 a pokračovala na jaře 2009. V podzimních měsících roku 2009 pak byl postaven nejstarší, přibližně 20 kilometrů dlouhý okruh vedoucí přes Hubertku, Obří sud, Spálenou hospodu a Lomnický most.

Celá síť stezek se budovala ve třech etapách a nyní nabízí necelých 80 km zábavné jízdy pro všechny bikery. Stezky singltreku jsou hravé, o úrovni obtížnosti rozhoduje rychlost. Jsou jednosměrné (kromě Nástupního trailu) a barvami rozdělené podle obtížnosti, podobně jako sjezdovky.

Zelené stezky pro všechny, případně modré, jsou ty, které určitě s dětmi vyzkoušejte. Stezky jsou pohodlné, nejsou zde náročná stoupání či klesání. Stezka se mírně vlní, je zábavná, přesto bezpečná a přehledná.

Červenou stezku navštěvují bikeři, kteří už mají své kolo pevně v nohou, užijí si dynamickou jízdu na středně obtížné stezce.

Černé stezky jsou opravdovou lahůdkou pro jezdce kované, kteří nemají problém maximální koncentrace při jízdě, dokáží pružně reagovat na stopu stezky.

Podle aktuální výkonnosti si můžete tak zvolit různou délku i náročnost okruhu. Stezky jsou koncipované tak, aby si zde zajezdil úplný začátečník, ale aby se tu nenudil ani zkušený a náročný biker. Tato lokalita obecně není tolik technická, povrch je hladší, a tak si zde bez problému zajezdíte i na neodpružením kole nebo s dětmi.

K projektování sítě stezek byl pozván i Dafydd Davis, který patří mezi nejzkušenější projektanty stezek na světě a je to „praotec“ center pro terénní cyklistiku ve Velké Británii. Singltrek pod Smrkem je velmi oblíbenou a vyhledávanou lokalitou pro horská kola a rozhodně byste jej měli navštívit. Ne nadarmo získal několik ocenění nejen u nás, ale i ve světě.

Nástupní místa

Singltrek Centrum
Areál koupaliště
Plovárenská 1056
463 65 Nové Město pod Smrkem
GPS: 50°55’35.668″N, 15°14’44.527″E
E: info@singltrek.cz
W: podsmrkem.singltrek.cz

Centrum U Kyselky
ul. 5. května
463 65 Nové Město pod Smrkem
GPS: 50°54‘52.572“N, 15°14‘8.863“E
E: info@trek‑centrum.cz
W: www.trek-centrum.cz

Bikecentrum Libverda
463 62 Lázně Libverda 201
GPS: 50°53'19.150"N, 15°11'21.127"E
E: info@bikecentrumlibverda.cz
W: www.bikecentrumlibverda.cz

 

 

Traily

Nástupní

Zelená trasa. Je to jediná stezka, která má obousměrný provoz. Pro běžné bikery je dobrá na zahřátí a rozjetí. Pro začátečníky a děti je to dobrá zábavná učební stezka.

Hřebenáč

Modrá stezka. Vhodná pro rodiče s dětmi a méně zdatné bikery. Jde sice o jednoduší typ stezky, která je šlapavější, ale rozhodně se nedá říci, že je nudná. Hodně zkušených bikerů nám říká, že se těší přímo na ni.

Obora

Červený okruh, který navazuje na modrý okruh Hřebenáč. Oblíbeným úsekem je sjezd s názvem „Daffydova radost“. Jde o příjemný delší sjezd, kdy se vám kolo rozjede, aniž byste to od stezky v takovém rozsahu očekávali. Sjezd v Oboře je „vykoupen“ stoupáním po stezce vedené v serpentinách. Když spojíte Hřebenáč s Oborou, čeká vás plnohodnotná vyjížďka.

Rapický okruh

Rapický okruh je „kruhovou křižovatkou“ v centru sítě Singltreku pod Smrkem, umístěnou do svahů Rapické hory po obou stranách státní hranice. Sestává se ze serpentinového stoupání na polské straně a krátkého sjezdu k hraničnímu potoku, na české straně potom po prudším výjezdu následuje dynamický sjezd k Lomnickému mostu a houpavý traverz zpět ke státní hranici.

Asfaltový traverz

Asfaltový traverz je tvořen třemi úseky lesní asfaltové cesty. Její první úsek, Asfaltová agónie, je zatím nejdelším a nejnáročnějším stoupáním na Singltreku pod Smrkem. Ale nezoufejte. Sjezdy, které díky jejímu zdolání získáte, za to opravdu stojí.

Libverdská strana

Červené stezky Libverdské strany jsou součástí prvního okruhu Singltreku postaveného v roce 2009. Většinu Libverdské strany tvoří dlouhý (opravdu dlouhý) dynamický zábavný sjezd, kteří mnozí považují za zlatý hřeb našich stezek. Druhou část Libverdské strany tvoří stoupání, v jehož prostřední části najdete krásné výhledy.

Ludvíkovský traverz

Červené stezky Ludvíkovského traverzu vás z blízkostí Lázní Libverda přivedou zpět k Novému Městu. V první třetině si možná ani nevšimnete, že stezka stoupá – tak příjemný rytmus má. V druhé třetině už stoupání pocítíte, ale těšte se, brzy totiž přijde nezapomenutelná sjezdová část třetí třetiny.

Novoměstská strana

Červené stezky Novoměstské strany jsou tvořeny rychlým dynamickým sjezdem nad Kyselkou, který vám zaručeně vyloudí úsměv na tváři, a traverzem Nad Liščí farmou, který vás přiblíží zpět k Singltrek Centru.

Okolo Měděnce

Černé stezky okruhu Okolo Měděnce (Oukrop a Nadílka štěstí) vás provedou svahy kopce, na kterém se kdysi odehrávala většina novoměstské hornické činnosti. Čeká vás dlouhý, rychlý, ale místy poměrně těsný sjezd, krásné výhledy a stoupání nádherným vzrostlým bukovým lesem.

Nad Czerniawą

Kopce a příroda divoká skoro jako v Kanadě, tak si budete připadat Nad Czerniawą. Tady je skoro jedno, jestli stoupáte nebo sjíždíte (nebojte – obojího je dost), protože kulisy Czerniawského údolí a Malé Góry Vašemu zážitku dodají na nezapomenutelnosti.

Zajęcznik

K červeným stezkám na Zajęczniku vede cesta odbočkou z nejvzdálenějšího bodu okruhu nad Nad Czerniawą. Stojí však za to se sem vydat a vychutnat si plynulý 6 km dlouhý sjezd. Zpátky to bude možná trochu bolet – koneckonců kombinace Zajęczniku a okruhu Nad Czerniawą je plnohodnotnou horskou vyjížďkou.

Hejnický Hřeben

Nebylo jednoduché natrasovat stezku členitým skalnatým terénem Hejnického hřebene, ale podařilo se nám to. Díky tomu vás čeká dramatický černý okruh vedoucí podél skal. Dolů to tady jede opravdu rychle! Nahoru však pořádně protáhnete nohy.

Víte, že…?

V roce 2011 Mezinárodní organizace IMBA (International Mountain Bicycling Association) udělila Singltreku pod Smrkem prestižní ocenění IMBA Ride Center.

Stezky projektoval velšský designér stezek Dafydd Davis, který je uznáván jako absolutní světová špička ve svém oboru.

Stezky byly vybudovány za pomocí prostředků státního podniku Lesy ČR a dotací z EU.

Péči o stezky zajišťuje obecně prospěšná společnost Singltrek pod Smrkem, o.p.s., jejímiž členy jsou obce Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda a Frýdlant spolu se státním podnikem Lesy ČR a Českou Mountainbikovou Asociací.

V komplexu rekreačních lesů Podhůra v těsné blízkosti města Chrudim si můžete zajezdit na první příměstské stezce značky Singltrek u nás. První okruh má délku 1,6 km. Trochu zábavy pak poskytne i pumptrack a především malý pumpovací okruh u základny. Tu tvoří jen přístřešek, lavička a stojan na kola.

Zázemí

  • specializovaný servis se širokou škálou služeb
  • Singltrek Cetrum - půjčovna kol Orange a Rock Machine; Centrum U Kyselky - půjčovna kol Trek; Bikecentrum Libverda - půjčovna kol Rock Machine
  • Singltrek Centrum – Trail Shop se sortimentem cyklistického oblečení, doplňků a komponentů, prostor pro stany, koupaliště, infocentrum; Centrum U Kyselky - prodejna cyklo doplňků, oblečení; Bikecentrum Libverda - základní servis kol, občerstvení, sociální zázemí, mytí kol, úschovna zavazadel, možnost parkování
  • Singltrek Bistro
  • na dohled centru, hned u hlavní silnice
  • ano, 3 sprchy v areálu
  • k dispozici
  • ano, se speciálně upravenou vapkou

Základní informace

Lokalita: Nové Město pod Smrkem, Jizerské hory

GPS: 50°55’38.672″N 15°14’44.470″E

Kraj: Liberecký

Web: www.singltrekpodsmrkem.cz www.trek-centrum.cz www.bikecentrumlibverda.cz

Délka tratí celkem: 80 km

Náročnost: Lehká, Střední

Počet stezek: 12

Typy tratí: Family trail, Singletrail, Flow trail, XC trail, Stoupavý trail

Další info: Otevřeno celý rok.

Otevírací doba

Stezky jsou z hlediska legislativy České republiky otevřené pořád, 24 hodin denně, po celý rok. Čas od času mohou být na stezkách uzavírky z důvodu probíhající těžby dřeva, oprav stezek nebo případných kalamitních stavů (polomy po vichřici), v naprosté většině případů jde pouze o jednotlivé sekce. Mějte na paměti, že přestože stezky nejsou v zimě uzavřené, tak pokud  napadla vyšší vrstva sněhu, není šance je v terénu najít. Mimo sezónu při nízké návštěvnosti jsou uzavřená zařízení v nástupních místech. Aktuální otevírací dobu najdete na webu.

Střediska v okolí