Javornické okruhy

Javornické okruhy

Javornické okruhy

Javornické okruhy jsou ve své podstatě ucelená nabídka (zatím) NEZNAČENÝCH sofistikovaných mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornické hornatiny v předhůří Šumavy.

Není zde řeč o uměle vybudovaných singltrecích, ale o propojení lesních cest, často už zapomenutých pěšin a volného terénu s technickými pasážemi. To je MTB v jeho nejryzejší formě. Abychom předešli možnému nepochopení, tak předem upozorňujeme, že Javornické okruhy nejsou singletrackový resort!

Jelikož jsou trasy v tuto chvíli neznačené, tak jediným možným způsobem správné orientace je GPS s přednahranou trasou! Pokud GPS nevlastníte, je možné si ji u nás zapůjčit. Část tratí je využívána během enduro závodů v Sušici, další části při nezávodním poloorientačním MTB happeningu s názvem Javornický Pazdřivec.

Traily

Modré okruhy

Lehčí varianta okruhů, trasovaná s důrazem na jejich užívání širší cykloveřejností. Jejich technická obtížnost je velmi mírná až mírná, délka v rozmezí 10–20 km (výjimečně více), a zejména jejich vedení je ve zdejším horském terénu více po vrstevnicích. Dominantním terénem jsou převážně silnice a širší lesní šotolinové cesty, jen vyjimečně lesní úvoz či rozbitější stezka. Minimální doporučený typ kola je CROSS, optimální MTB (pevné, celoodpružené).

Za pošumavskou lidovou architekturou

Délka: 17 km, nastoupané metry: 600 m
Příjemná trasa za poznáním lidové pošumavské architektury s několika nádhernými výhledy na Šumavu a Podšumaví.

Výhledová

Délka: 13 km, nastoupané metry: 350 m
Odpočinková trasa nabízející nádherný výhled na Strakonické Pošumaví, romantické rybníky u Biskupa, hluboké lesy severozápadního úbočí Javorníka a nakonec pěkné výhledy západním směrem na Volyňsko a Šumavu.

Javornická osmička

Délka: 22 km, nastoupané metry: 650 m
Středně náročná trasa kolem dvou nejvyšších vrcholů Javornické hornatiny s cílem na královském hradě Kašperku.

Koupací

Délka: 13 km, nastoupané metry: 540 m
Tip na odpolední výlet s ručníkem v batůžku a výhledy na Pošumaví před sebou!

Okolo Javornického masivu (cykloturistická)

Délka: 40 km, nastoupané metry: 1 325 m
Středně těžká trasa okolo masivu Javornické hornatiny.

Červené okruhy

Středně těžké až těžké trasy navržené s důrazem na maximální „zábavnost“ pro fyzicky a technicky zdatnější jezdce na horských kolech, zejména vyznavače sportovního pojetí jízdy na horských kolech, amatérské sportovce. Jejich technická obtížnost je střední až těžká, délka 30-60 km, svoju velkou roli zde již hraje i poměrně velké převýšení (1 000–2 000 m) a velmi variabilní profil od dlouhých sjezdů a táhlých stoupání po rychlé střídání sjezdů a výšlapů. Dominantní terén jsou zde zejména lesní cesty (místy šotolina), na některých místech techničtější (sjezdové) pasáže s výraznými kořenovo‑kamenitými pasážemi, staré lesácké a lovecké chodníčky (singletraily) a ve velmi malé míře asfalt. Ten je spíš brán jako odpočinkový úsek trati s vyhlídkově‑naučným elementem (průjezd malebnými pošumavskými vesničkami). Celkově jsme se snažili o maximum jízdních a smyslových zážitků na straně jedné a na té druhé pak o – jak by řekl sir Winston Churchill – „Krev, pot a slzy…“ :-) Minimální doporučený typ kola je HT, optimální XC/AM FULL.

Zapomenuté traily

Délka: 22 km, nastoupané metry: 803 m
Relativně krátký okruh kombinující klasické XC ježdění s několika hezkými singly po hřebeni Javornické hornatiny.

Hřebenový

Délka: 33 km, nastoupané metry: 1 100 m
(singl)trailový okruh s výběrem většiny našich nejhezčích singltrailů a enduro specific pasáží. Tento okruh se jezdí jako krátká varianta na Javornickém Pazdřivci.

Trailová symfonie

Délka: 36 km, nastoupané metry: 1 320 m
Ideální ve chvíli, když si chcete dát pořádně do těla a přitom poznat zbytek singlů vedoucích mimo okruh Hřebenový. Pokud si chcete vyzkoušet i enduro pasáže na Sedle, tak vyberte delší VELO verzi.

Přes 3 tisícovky, 2 rozhledny a 1 hrad

Délka: 44 km, nastoupané metry: 1 492 m
Volte v případě, pokud chcete rozmanité a vizuálně poutavé cross‑country ježdění se singltraily a jedním enduro sjezdem.

Okolo Javornického masívu

Délka: 45 km, nastoupané metry: 1 210 m

Horská dráha, zlato a panoramata

Délka: 39 km, nastoupané metry: 1 341 m
Tyto dva okruhy si dejte, pokud jste milovníci klasického cross‑country ježdění a jde vám zejména o krásnou přírodu, výhledy a panoramata a naopak singltraily pro vás nejsou až tak prioritou.

Superčervená

Délka: 68 km, nastoupané metry: 2 250 m
Doporučujeme pouze opravdu otrlým XC jezdcům; tato trasa je pro vás vhodná pouze v případě, že byste chtěli otestovat Vaši fyzičku a výdrž anebo si prostě sáhnout na dno.

Víte, že…?

Motto Javornických okruhů je: „Jsme parta bikerů, co chce tímto projektem ukázat krásy Javornické hornatiny a podělit se o naše oblíbené trasy.“ 

V druhé půlce srpna se zde koná nezávodní MTB happening JAVORNICKÝ PAZDŘIVEC s tradičním podtitulem KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA. 

Iniciátorem veškerého dění je Javornický rozvojový spolek , což je organizace, jejímž posláním je prosazování destinačního managementu cestovního ruchu v oblasti Javorník na Šumavě a okolí.

Zázemí

  • půjčovna GPS navigací Teasi v penzionu Jeřabina a hotelu Krásná vyhlídka po předchozí rezervaci
  • restaurace v Hotelu Krásná Vyhlídka
  • Jelikož nejde o klasické trailcentrum, není zde ani žádné nástupní místo s vlastním zázemím.

Základní informace

Lokalita: Parkoviště lyžařského areálu Javorník

GPS: 49°8’20.218″N 13°39’52.049″E

Kraj: Plzeňský

Web: www.javornickeokruhy.cz www.javornickypazdrivec.cz

E-mail: javornickeokruhy@gmail.com

Délka tratí celkem: 392 km

Náročnost: Velmi lehká – Střední

Počet stezek: 12

Typy tratí: Family trail, Singletrail, XC trail, Stoupavý trail, Přírodní trail

Otevírací doba

Celoročně.

Střediska v okolí