Cyklo aréna Vysočina

Cyklo aréna Vysočina

Cyklo aréna Vysočina

Cyklo aréna Vysočina se nachází v srdci kraje Vysočina, hned vedle Nového Města na Moravě. Stezky jsou součástí velkého areálu a komplexu, který je známý především díky světovým závodům v biatlonu a také světový závodům v MTB. V roce 2016 se zde jelo dokonce i mistrovství světa. Díky dokonalému zázemí a skvělé závodní trati byl právě Světový pohár v této lokalitě opakovaně zvolen jako nejlepší závod sezóny, což je pro pořadatele obrovská čest.

Celá cyklo aréna se tak mohla velmi dobře odrazit od závodní scény a již od samotného začátku měla vybudovanou velmi dobrou a silnou pověst nejen u nás, ale i ve světě. Strůjci myšlenky a lidé podílející se na realizaci jsou členové organizačního výboru SP horských kol a stezky koncipovali tak, aby zde vznikl kvalitní areál přístupný pro všechny výkonnostní skupiny. Nachází se tu technicky nenáročné, zábavné a bezpečné traily pro děti, přírodní stezky pro handicapované cyklisty sjízdné třeba i na kolečkovém křesle nebo handbiku. Současně zde ale najdete i skutečně náročné traily pro zkušené bikery, které svojí obtížností vycházejí z aktuálních trendů stavby tratí ve Světovém poháru horských kol. Sami si tak můžete vyzkoušet úseky, kde vedle sebe bojovali třeba Jaroslav Kulhavý (olympijský vítěz z Londýna) s Nino Schurterem (olympijský vítěz z Ria).

V Cyklo aréně Vysočina si parádně zajezdíte především na pevném kole či na kole s menšími zdvihy. Pro vyznavače většího adrenalinu na endurových či dokonce sjezdových kolech (s těmi si tady nezajezdíte vůbec) toho tato lokalita příliš nenabízí, ale pokud preferujete místo pro pohodové ježdění, budete se tu cítit komfortně. Na areál dále navazují MTB a silniční okruhy, které zájemce zavedou do vzdálenějších míst a ukážou další krásy kraje Vysočina.

Traily

Novoměstské stezky pro horská kola navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Autoři projektu stezky koncipovali tak, aby prožitky ze závodního pojetí horské cyklistiky přinesly co nejširší skupině cyklistů. Podle úrovně trénovanosti a technických schopností si ze stezek v Novém Městě na Moravě vybere každý. Najdete zde technicky nenáročné, zábavné a bezpečné stezky pro děti, přírodní stezky pro handicapované cyklisty sjízdné na kolečkovém křesle nebo handbiku, ale současně i skutečně náročné traily pro zkušené bikery, které svojí obtížností vycházejí z aktuálních trendů stavby tratí ve Světovém poháru horských kol.

 

Warm-Up Trail / 9 km

Před každým tréninkem je potřeba se rozjet. Proto jsme do sítě stezek zařadili modrý trail, kde nenajdete extrémní prudká stoupání nebo náročné kamenité pasáže. Tento trail je určen všem, kdo na kole rádi jezdí jen tak pro radost. Spousta zatáček, zábavy a žádný stres z toho, že vás čeká těžká pasáž. Warm‑up trail je vhodný pro rodiče s dětmi a technicky méně zdatné cyklisty. Jeho obtížnost spočívá především ve správném vedení stopy a hladkém průjezdu zatáček. Současně ho doporučujeme pro rozehřátí všem zkušeným bikerům, kteří se posléze chystají vydat na další obtížnější trasy. Pokud vám bude stezka připadat málo technická, máme pro vás tip – zrychlete! Budete překvapeni, jak rapidně se obtížnost stezky zvýší se vzrůstající rychlostí. :)

 

Hors Class Trail 1 / 7 km
Hors Class Trail 2 / 4 km

Závody kategorie Hors Class jsou svým významem hned pod závody Světového poháru. Závody nemívají televizní pokrytí, takže okruhy bývají tradičně delší a tratě se rozkládají na větší ploše. Jejich technická náročnost se různí, ale zpravidla nechybí střídání změn směrů, kořenité technické pasáže ve výjezdech, prudké zatáčky a náhlé změny rychlosti, které vás donutí často řadit. Ke zvládnutí trati náročnosti Hors Class potřebujete opravdu umět ovládat své kolo. Nejtěžší překážky na trailech Hors Class 1 a 2 mají vždy objízdnou variantu, kterou doporučujeme méně zkušeným cyklistům, kteří si chtějí trail vyzkoušet a přitom si nevěří na přímou náročnou variantu nejtěžších překážek.

 

World Cup Trail / 3 km - v sezóně 2023 je uzavřený

Tento trail je koncipován jako imitace tratí Světového poháru. Kompaktní okruh na malém prostoru s neustálými změnami směrů se spoustou zavřených zatáček, které vás donutí často řadit, jít ze sedla a kolo rozjíždět prakticky od nuly. Rychlé střídání klesání a stoupání, náročné kamenité technické pasáže, které ve vysokých tepech technicky zvládnou jen ti nejlepší bikeři. Pokud chcete vyzkoušet, jak vypadají současné tratě Světových pohárů, World Cup Trail je tou správnou volbou. Stejně jako při závodech světového poháru mají nejtěžší překážky objízdnou variantu, kterou doporučujeme méně zkušeným cyklistům, kteří si chtějí trail vyzkoušet a přitom si nevěří na přímou náročnou variantu nejtěžších překážek.

 

Handy Trail / 3 km

Trail je určen rodinám s dětmi, které si chtějí vyzkoušet jízdu v terénu na nenáročné široké stezce v mírně zvlněném profilu. Stejně tak je svým profi lem vhodný pro handicapované sportovce, kteří si chtějí na svém kolečkovém křesle nebo handbiku zatrénovat v terénu nebo jen tak vyrazit do přírody. Zažijete průjezd potůčkem, zadýcháte se v krátkých mírných stoupáních, a pokud se ve sjezdech pustíte vyšší rychlostí, užijete si spoustu zábavy při průjezdu zatáček. Stezku jsme záměrně plánovali v šířce dvou metrů, aby se na ní dalo bez problémů předjíždět a stejně tak aby s každým cyklistou mohl vyrazit i jeho doprovod.

 

Bejby trail / 1 km

Trail pro ty nejmenší cyklisty. Spousta zatáček a zábavy pro vaše děti. Sklon stezky jsme uzpůsobili tak, aby ji zvládly i děti na kolech s průměrem 16“. Na stezce nenajdete žádné záludnosti, snažili jsme se, aby byla maximálně bezpečná. Náš baby trail je charakteristický spoustou zatáček, které vaše děti naučí jistotě ovládání kola. Trail je navíc naplánovaný na opravdu malém prostoru v otevřené části lesa, tak abyste na své děti po celou dobu jízdy viděli. A nemusíte jen stát a pozorovat své děti bez kola. 

 

 

Víte, že…?

Ve Vysočina Aréně se pravidelně konají závody Světového poháru MTB. Závod v Novém Městě na Moravě byl již 6x oceněný jako nejlepší závod celého seriálu, přičemž mezi lety 2011 až 2015 to bylo 5x za sebou.

V roce 2015 tady Jaroslav Kulhavý vyhrál závod Světového poháru a v roce 2016 na Mistrovství světa obsadil druhé místo.

Zázemí

  • je k dispozici v areálu
  • test centrum, servis a půjčovna kol
  • doplňkový prodej příslušenství u servisu
  • hotel i restaurace přímo v areálu
  • parkování zdarma
  • je k dispozici v areálu
  • PUMPTRACK: V květnu 2019 byl za podpory Kraje Vysočina otevřen nový pumptrack. Pumptracková dráha nabízí zejména mládeži a dětem získat první dovednosti a správné návyky pro jízdu v terénu. Jezdec se postupně zdokonaluje a používá „pumpování”, tedy pohyb nahoru a dolů jako hnací sílu jízdního kola namísto šlapání, odtud název pumptrack. Toto bylo zohledněno i při návrhu tratě, která je koncipována jako okruh pro začátečníky, na který pak navazují obtížnější pasáže. Svoje první dovednosti si tak mohou zlepšovat zejména začátečníci, ale trať je atraktivní výzvou i pro zkušené jezdce.

Základní informace

Lokalita: Nové Město na Moravě, Cyklo Aréna Vysočina

GPS: 49°34’43.514″N 16°3’2.769″E

Kraj: Vysočina

Web: www.vysocina.bike

E-mail: info@cykloarenavysocina.cz

Telefon: +420 566 598 750

Délka tratí celkem: 27 km

Náročnost: Velmi lehká – Těžká

Počet stezek: 6

Typy tratí: Family trail, Singletrail, XC trail, Přírodní trail

Další info: Netrpělivě vyhlížíme bikovou sezónu 2024. Správa lesů vyhlásila vstup do lesa Ochoza na vlastní nebezpečí. Z důvodu popadaných větví a vyvrácených stromů. Platí do odvolání.

Otevírací doba

Návštěvní sezóna singletracků trvá od 15. 4. do 31. 10. běžného roku.

V zimním období od 1. 11. do 14. 4. běžného roku se singletracky neudržují a je přísný zákaz jejich používání.

Střediska v okolí