Traily Vír

Traily Vír

Traily Vír

Nově vznikající bikový region v údolí řeky Svratky osloví svými terény především milovníky přírodních trailů, které doplňují upravené kopané úseky. Mezi trasami jsou ale i technicky nenáročné XC okruhy, jež skvěle sednou gravelům. Využití elektro kol s ohledem na náročné kopce, rozptýlené turistické body zájmu a zatím malé množství udržovaných kopaných úseků neomezujeme.

Traily

Havlův trail - TR 1

Projektu Údolí Sportu se podařilo domluvit se soukromým vlastníkem lesa na zbudování kopaného úseku v prudším svahu vedle bývalé sjezdovky. Od listopadu 2019 tu vznikají první menší klopenky a terénní vlny. Záměrem stavitelů je nastavit obtížnost tak, aby byla závislá na rychlosti průjezdu, tedy aby v malé rychlosti zvládnul trailík i méně ostřílený cyklista a aby při vyšší intenzitě bavila “střelce”. Garantem “jezdivosti” se stal Saša Sidor, kterému pod rukama vyrostlo už mnoho metrů vymazlených bikových atrakcí.
Příjezd k trailu doporučujeme po cykloturistické 5218 od přehrady či po modré turistické z Víru. Jinak na trail navazuje značená (bílé trojúhelníky s logem).

Havlův trail - EN 1

Krátká odbočka na Havlově Trailu vede přes očištěnou skalku, na které se dají trénovat přejezdy v nižší rychlosti nebo bezpečné dropy ve střední rychlosti. Vpravo po cestě se snadno vrátíte na start, vlevo se napojíte na původní trail TR 1.

Sokolí trail - TR 2

Druhý kopaný trail projektu Traily Vír vznikl na lesních pozemcích obcí Rovečné a Věstín a nese název podle skalní vyhlídky, od které startuje. Obtížností je Sokolí Trail “červený”, tedy poměrně náročný a vyžaduje již určité zkušenosti, přestože se nejtěžší místa dají objet. Fyzicky náročný a selektivní je už samotný výšlap od silnice “UP 2”. Jiný přístup není možný. Proto jsou zde tolerována i elektrokola.
Na tento trail navazuje enduro pasáž EN 3, která vás dovede zpět k silnici. Pokud si na ni netroufnete, dá se objet po pěší stezce nebo v protisměru výjezdové trasy vedoucí po svážnici.

Sokolí trail - EN 3

Závěrečná sekce Sokolího Trailu vede přes kameny korytem potoka. Hooodně prudká a místy vzdušná endurová linie je vhodná jen pro velmi zkušené ridery. Tato enduro pasáž se dá objet souběžnou pěšinou pro pěší nebo v protisměru výjezdové trasy vedoucí po svážnici. Pokud si chcete dát Sokolí Trail znovu a nestoupat kus po silnici, využijte výjezdovou trasu UP 3.

Klubačice

Na vyhlášenou sklaní vyhlídku Klubačice vede atraktivní červená turistická značka. Doporučujeme však spíše nastoupat po široké cestě (cykloturistická 5218) od přehrady a do Víru si užít sjezd. Ale pozor na případné turisty!

Zubštejn

Obousměrný přírodní trail s transfery po polních cestách. Pro všechny chrty a prestižáky je na Stravě vypsán závod do vrchu na zříceninu hradu Zubštejn. Směr “dolekopcom” lze zakončit až v autokempu. Atraktivní jsou lesní pasáže v první a třetí třetině trasy. Prostřední část přes louky je klidnější “kochací”. Buďte prosím ohleduplní k turistů při sjezdu od hradu!

XC Route VÍR 1

Okruh spojuje zajímavé turistické cíle s Base Campem či kempem. Nastoupané metry nejsou malé, nicméně po širokých přívětivých cestách. Náročnější jsou stoupání na rozhlednu Karasín (pozor na závoru při vjezdu z louky do lesa!) a pak od přehradní hráze. Zde na rozcestí vydechněte a zvažte krátkou zajížďku na skalní vyhlídku Klubačice, stojí za to.Okruh je vhodný pro cykloturisty i s neodpruženými koly nebo pro zdatné gravel bikery. Občerstvit se na trase můžete v kempu, na rozhledně, v hotelu a u nás.

XC Route VÍR 2

Přestože celkové kilometry nevypadají dramaticky, přidává tato trasa oproti okruhu XC 1 náročnější úseky i prudší sjezdy či stoupání. Trasa začíná na hrázi, přes vyhlídku Klubačice se zas přiblíží k centru obce a začne stoupat na zříceniny Pyšolec a Zubštejn. Občerstvit se následně můžete v kempu či až na rozhledně Karasín.

Gravel Route Vír 5

Silniční a místy gravelový okruh vás zavede přívětivým stoupáním od Svratky do Rovečného a následně mezi loukami na nejvyšší bod 739 m v Sulkovci. Následuje sjezd po příjemném asfaltu do Unčína. Z Dalečína pak lze zvolit návat do Víru po levém či pravém břehu přehrady, který je hezčí a bez aut.

XC Route Vír 3

Trasa Vír-Karasín-Štarkov-Bohdalec (53 km / 1.250 m) je myšlena pro aktivní XC bikery s romantickými sklony. Neboť kopce jsou tu poctivé a výhledy velkolepé. Okruh je sjízdný v obou směrech, smíříme-li se s několika málo tlačenkovými pasážemi u Ostré skály. Výjezd na Štarkov je velkým a nezbytným zážitkem. Následující Bohdalec umí pěkně potrápit. Možnosti k občerstvení na Dalečín nebo Jimramov jsou ideální.
Kdo se rozhodne nocovat v přírodě, doporučujeme tábořiště na Ostré skále, popř. na Štarkově pod převisem.

Road Route Vír 4

Silniční klasika vede z Adrex Base Campu okolo přehrady do Dalečína. Při zpáteční cestě nemine rozhlednu Karasín a přes Bystřici nad Pernštejnem a kemp se vrací po nové asfaltce do Víru. Trasa se dá absolvovat i výletně na horském kole.

Road Route Vír 6

Krátký silniční okruh s prudkým stoupáním do Bolešína je vhodný i pro gravely. Z Bolešína vás čekají krásné výhledy na “vrstevnicové” silničce s horším asfaltem. Výhodou cesty přes Věstínek, Věstín a Chlum je minimální provoz. V Chlumu doporučujeme k zastávce Osvěžovnu U tety Áji (viz foto). Pak už jen sjíždíte k přehradě a do zpět do Víru.

Zázemí

  • Shuttle dodávkou s vlekem www.adrex.cz/sluzby/outdoor-shuttle/
  • Servis nejen zapůjčených kol na základně Adrex Base Camp
  • Půjčovna kol a elektrokol na základně Adrex Base Camp
  • Hotel, autokemp, penzion http://penzionukluju.cz
  • Restaurace, osvěžovna, bistro
  • U základny Adrex Base Camp. V areálu Továrna Vír vzniklo za podpory Kraj Vysočina stání pro obytky.

Základní informace

GPS: 49°33’48.228″N 16°19’8.470″E

Kraj: Vysočina

Web: www.trailyvir.cz www.adrex.cz www.udolisportu.cz

E-mail: robert@udolisportu.cz

Telefon: 566 566 566

Délka tratí celkem: 14 km

Náročnost: Lehká – Středně těžká

Počet stezek: 12

Typy tratí: Singletrail, XC trail, Přírodní trail

Další info: Netrpělivě vyhlížíme bikovou sezónu 2024.

Střediska v okolí