Trail of Life Bílé Karpaty

Trail of Life Bílé Karpaty

Trail of Life Bílé Karpaty

Mountainbikové okruhy a přírodní singletraily určené pro terénní cyklisty vedoucí bělokarpatskou krajinou. Nástupní místo tvoří rekreační oblast Lučina s velkokapacitním parkovištěm a velkým pumptrackem a malým skillcentrem. Cílem místní komunity bikerů společně s obcemi Strážnicka, Horňácka za podpory Jihomoravského kraje a Lesů ČR je vytvořit vhodné podmínky pro cyklisty všech úrovní a tím podpořit turistický ruch v lokalitě.

Moto
Potřebujete se ztratit? Před shonem města, pracovním stresem nebo vodopádem špatných zpráv? Tak to jste u nás správně. Vítejte v podhůří Bílých Karpat, vítejte na Trail of Life.

Jedná se o ucelenou síť stezek/trailů pro jízdu na horském kole v přírodě. Najdete zde stezky, které vedou lesem i po rozlehlých bělokarpatských loukách. Stezky začínají a končí v rekreační oblasti Lučina u informačního centra. Tvoří tak proznačené uzavřené okruhy pro terénní cyklisty, které jsou z části sdílené s turistickými chodníky a vedou k jednosměrným singletrailům určeným přímo a jenom pro cyklisty. Návštěvník se musí řídit provozním řádem, dodržovat kodex terénního cyklisty a respektovat všechny uživatele na sdílené stezce. 

Je zde pět okruhů o celkové délce 130 km. Trasy jsou značeny a vedou dost často po klasických turistických značkách. Jsou to pečlivě vybrané trasy, na kterých si užijete jízdu na horském kole. Ale nečekejte vyhlazený povrch a jednosměrný singletrail, nejčastěji pojedete po lesní cestě, občas po pěšině. Terén a kličky mezi stromy se postarají o dostatek zábavy, není nouze ani o skoky, překvapí vás tu přírodní dropy a pozůstatek zdi z nějakého opevnění vytvořil na jednom z trailů dokonce wallride. A co hlavně – užijete si kořeny, měkkou hlínu a když zaprší, tak bláto.

Traily

Stručný popis přírodních singletrailů:

Singltrail Pod Travičnou

Obtížnost: lehký, modrý singletrail 
Začátek singletrailu: rozhledna Travičná
Délka: 3 km

Singletrail Lipinka

Obtížnost: lehký, modrý singletrail 
Začátek singletrailu: rozhledna Travičná
Délka: 1 km

Singletrail Bukový

Obtížnost: lehký, modrý singletrail
Začátek singletrailu: vrchol Bukovina
Délka: 2 km

Singletrail Pacholek

Obtížnost: středně těžký, červený singletrail
Začátek singletrailu: vrchol Holý vrch
Délka: 1 km

Singletrail Zmiják

Obtížnost: těžký, černý singletrail
Začátek singletrailu: vrchol Šumárník
Délka: 1 km

Stručný popis okruhů:

Vojšický okruh / 16 km / 445 m

Barva okruhu: modrá
Trasa, která vás provede typickou bělokarpatskou krajinou po zpevněných lesních a lučních cestách. Okruh vám nabídne krásné výhledy do krajiny a neopakovatelnou atmosféru Vojšických luk a výhledů na NPR Čertoryje.

Oskerušový okruh / 21 km / 564 m

Barva okruhu: žlutá
Různorodý okruh, který vás nejprve dovede k rozhledně Travičná, která jistě stojí za navštívení a pod kterou najdete nově vybudované traily, které ocení i děti. Navštívit můžete i rodinné vinařství z projektu Tři Vinaři, které se nacházejí v těsné blízkosti okruhu v Tvarožné Lhotě a Radějově.

Kuželovský okruh / 23 km / 621 m

Barva okruhu: oranžová
Trasa vám nejprve nabídne výhled na květnaté louky s majestátními soliterními duby a poté budete mít možnost navštívit rázovité vesnice Horňácka – Malou Vrbku, Hrubou Vrbku a Kuželov.

Horňácký okruh / 33 km / 788 m

Barva okruhu: zelená
Okruh, který vám nabídne krásné výhledy na louky a obce Horňácka, provede vás po lučních a zpevněných lesních cestách. Na okruhu máte možnost navštívit i minipivovar ve Velké nad Veličkou. 

Kovalovský okruh / 33 km / 961 m

Barva okruhu: červená
Trasa, která vám nabídne krásné výhledy na obce Slovácka a když budete mít štěstí, tak zahlédnete i Pálavu. Poté vás provede odlehlým pohraničím. Jedná se o nejnáročnější okruh a je potřeba si do batohu přibalit svačinu a pokud zaprší, tak se připravit i na bláto.

Víte, že…?

Největší díky za proznačení přírodních trailů patří bikerovi Petru Miškovi z Tvarožné Lhoty a starostce téže obce Martině Bílové, která však na kole vlastně vůbec nejezdí.

Jeřáb oskeruše (někdy se uvádí jako oskoruše, nářečně oskoruša) je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m jako solitér nebo až 30 m v lese. V našich podmínkách se dožívá 300 až 500 let, v jižní Evropě až 600 let. V Česku je tato dřevina vzácná a vyskytuje se v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy.

NPR Čertoryje tvoří rozlehlý komplex 325 hektarů luk v oblasti mezi obcí Radějov a státní hranicí se Slovenskem. Je to země soliterních dubů, lip i oskeruší, oblast nejrozsáhlejších bělokarpatských květnatých luk. Kraj, který v každé roční době vyhlíží trochu jinak, ale pokaždé je úžasný.

Botanicky je Čertoryje jedním z naprosto nejcennějších území u nás.

Zázemí

  • nabíjení e-bajků
  • pumptrack dlouhý 250 m (na Lučině pod hrází)
  • Infocentrum, autokemp, koupaliště
  • parkoviště
  • WC

Základní informace

Lokalita: Rekreační oblast Lučina, Tvarožná Lhota

GPS: 48°51’43.333″N 17°23’23.957″E

Kraj: Jihomoravský

Web: www.trailoflife.cz

E-mail: info@trailoflife.cz

Délka tratí celkem: 130 km

Náročnost: Velmi lehká – Střední

Počet stezek: 9

Typy tratí: Singletrail, Flow trail, XC trail, Pumptrack, Přírodní trail

Další info: Aktuálně biková sezóna 2024 zahájena.

Otevírací doba

Provozní doba singletrailů určených pouze pro cyklisty je v období od 01. 04. do 31. 10. každého roku provozu.

Během sezóny dodržujte prosím na singletrailech určených pouze pro cyklisty následující hodinu, od které platí večerní zákaz jízdy po stezkách:
— duben od 18:30
— květen až červenec od 19:30
— srpen od 19:00
— září od 17:30, od 20. září od 16:30
— říjen od 16:00 hod.

Doporučená hodina ranního začátku vstupu na jednosměrné singletraily je od 7:30 hod.

Střediska v okolí

Užitečné informace