Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

V Krušných horách je o bikeparky a trail centra nouze. Výjimkou je Trail Park Klínovec rozpínající se po jižních a jihozápadních svazích stejnojmenné hory a ležící přibližně půl hodiny jízdy autem z Karlových Varů, půl hodiny z Chomutova a 1,5 hodiny z Prahy. Nabízenými možnostmi zmíněnou „nedostatečnost“ Krušných hor vynahrazuje.

V Trail Parku Klínovec na vás čeká 30 kilometrů trailů a 70 km tras pro horská kola značených po lesních cestách. Všechny traily se rozbíhají z vrcholu Klínovce a pozvolně klesají místními lesy až ke spodní stanici lanovky z Jáchymova. V Trail Parku Klínovec naleznete traily čtyř úrovní obtížnosti. Odpovídající obtížnost zde naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější a pokročilí jezdci. Úplní začátečníci si mohou jízdu na vyzkoušet na cvičném pumptracku v blízkosti horní stanice lanovky.

Značené trasy mají také začátek na vrcholu Klínovce, vedou na zajímavá místa a končí u spodní stanice lanovky z Jáchymova, která je v provozu od května do konce října. 

Klínovec je díky svému převýšení charakteristický dlouhými traily. Lehký trail Azur (10,3km) a středně obtížný trail Rubin (8 km) patří mezi nejdelší souvisle klesajících traily v Evropě. Nezaostávají však ani trail Baron se 6 km souvislého flow se skoky a dvě 3 km dlouhé tratě na enduro a sjezd.

Trail Park Klínovec má dvě nástupní místa. Jedním je vrchol Klínovce a druhým spodní stanice lanové dráhy v Jáchymově. Na obou místech naleznete bezplatná parkoviště.

Traily

Azur

Azur je modře značený lehký trail s délkou přes 10 km. Azur vede unikátním vysokohorským lesem a nabízí bezpočet dechberoucích výhledů. Je určen široké veřejnosti, včetně začátečníků a dětí. Sjízdný je na běžném horském kole nebo terénní koloběžce. Velmi mírně klesá jižními svahy Klínovce a plynule se vlní nahoru a dolů. Stezka je upravená, nezáludná a snadno předvídatelná, povrch zpevněný přírodním materiálem, kompaktní a neměnný po celé délce, jízda je bezpečná. Azur je jasnou volbou pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Rubin

Červeně značený Rubin je středně obtížný trail s délkou 8 km. Rubin obsahuje velké množství terénních vln, boulí a klopených zatáček. Tento houpavý a hravý trail se zpevněným a stabilním povrchem ocení jezdci všech úrovní od mírně pokročilých až po ostřílené trail ridery. Rubin si rychle získal oblibu u velkého počtu bikerů a časopis Bike magazine ho ocenil zařazením do kategorie Supertrail. Vhodná jsou horská kola s odpruženou vidlicí nebo celoodpružená horská kola.

Baron

Baron je v mapě vyznačen černou barvou. Jedná se o 6 km dlouhý náročný trail určený pro pokročilé jezdce. Baron obsahuje větší a delší boule, větší komprese, množství skoků a také základní technické prvky z kamenů. Povrch je zpevněný, ale více přírodní a proměnlivý a tedy i technicky náročnější. Ideální výbavou je celoodpružené kolo.

Downhill Klínovec

Downhill Klínovec je sjezdová trať pro experty, která se brzy po startu rozdvojuje na dvě varianty – jednu pro sjezdová kola a druhou pro enduro kola. V mapě jsou obě varianty vyznačeny oranžovou barvou určenou pro těžké traily a celková délka všech sjezdových úseků je 6 km. Užijí si je především jezdci vyznávající vysoce technicky náročné ježdění.

Downhillová trať je dějištěm Mistrovství ČR ve sjezdu na kolech a jednou ze zastávek prestižního mezinárodního seriálu iXS Downhill Cup. Varianta pro Enduro je součástí závodů České enduro serie.

Illegal

Trail Illegal je mnohými považován za nejtěžší trail na celém Klínovci. Je také tradičním trailem při závodech prestižní České Enduro série. Přírodní, kamenitý povrch doplněný kluzkými kořeny, přejezdy potoka, nebo skoky vyžaduje stoprocentní koncentraci jezdce po celou dobu jízdy. Nutností jsou ochranné pomůcky tz. integrální přilba, sjezdové brýle, chránič páteře, rukavice a chrániče kolen a loktů. Jezdec by měl být vybaven celoodpruženým kolem o minimálních zdvizích 120 mm.

Značené trasy

Na vrcholu Klínovce začíná i pět různých okruhů vyznačených po lesních cestách s celkovou délkou 70 km. Nejlehčí a nejkratší okruh má 7 km, nejdelší pak 27 km. Nejlehčí ze značených tras nevyžadují nijak vysokou fyzickou kondici a vedou po asfaltových a zpevněných šotolinových cestách dobré kvality. Tyto trasy jsou vhodné pro rodinné výlety a pro začátečníky.

Zdatní cyklisté hledající fyzickou námahu i technickou náročnost se vydají na dva nejdelší a nejtěžší okruhy. Na těch zažijete lesní pěšinky, strmá klesání, ale také náročné výjezdy. Tyto trasy vás zavedou do vzdálenějších míst s netradičními výhledy.

Víte, že…?

O místním červeném trailu Rubin říkají zkušení bikeři, že je to nejlepší flow‑trail široko daleko.

Traily Azur a Rubin se svými délkami 10 a 8 km řadí k nejdelším souvisle klesajícím flow trailům v Evropě.

Lanovka Prima Express vedoucí z Jáchymova na vrchol Klínovce je nejdelší sedačkovou lanovkou v ČR, která obsluhuje traily pro horská kola. Sedačky jsou kryty proti nepřízni počasí.
Trail Park Klínovec není určen pouze zkušeným cyklistům, lehké stezky jsou vhodné i pro začínající cyklisty a pro děti.

Stezky v Trail Parku Klínovec jsou vhodné pro děti v okamžiku, kdy jsou schopny samostatné a kontrolované jízdy na kole po dvoustopé lesní cestě. Ještě před vstupem na stezky samotné můžete s dětmi vyzkoušet jízdu na kole na pumptracku a ve skill centru.

 

Zázemí

  • čtyřsedačková lanovka Prima Express
  • servis kol u dolní stanice lanovky a samoobslužný základní servis u dolní i horní stanice lanovky
  • půjčovna trailových a enduro kol Mondraker a terénních koloběžek
  • prodejna s cyklistickým vybavením u dolní stanice lanovky
  • restaurace "U staré lanovky" u horní stanice lanovky, stánky s občerstvením u dolní i horní stanice lanovky
  • bezplatné parkoviště u dolní stanice lanovky, možnost placeného kempování v karavanu s elektro přípojkou
  • ano
  • ano
  • tři myčky kol zdarma
  • pumptrack, skill centrum

Základní informace

Lokalita: K Lanovce 1065, Jáchymov

GPS: 50°23’5.831″N 12°56’34.786″E

Kraj: Karlovarský

Web: www.trailpark.cz www.klinovec.cz

E-mail: info@klinovec.cz

Délka tratí celkem: 30 km

Náročnost: Velmi lehká – Těžká

Počet stezek: 5

Typy tratí: Family trail, Downhill, Enduro / freeride, Flow trail, Pumptrack, Skill centrum

Další info: Aktuálně biková sezóna začala 1.5. 2024.

Otevírací doba

Lanovka v provozu od poloviny května do konce října 2023.


18.-21.5. čtvrtek až neděle
26.-29.5. pátek až pondělí
1.-4.6. čtvrtek až neděle
7.-11.6. středa až neděle
14.-18.6. středa až neděle
21.-25.6. středa až neděle
28.-30.6 a od 1.7. již můžete počítat s denním provozem

Aktuální ceník ZDE

Provozní doba ZDE

Střediska v okolí