Bikepark Kouty

Bikepark Kouty

Bikepark Kouty

Bike park Kouty patří mezi velmi oblíbené a populární areály především pro vyznavače tzv. gravity disciplín. Skvělé dispozice a terén v Koutech nad Desnou nabízí bikerům kopec s převýšením okolo 500 m, na kterém se nachází čtyři tratě s několika spojovacími úseky. Velkou devizou tohoto areálu je rychlá šestisedačková lanovka.
Tratě bike parku začínají u horní stanice lanovky na Medvědí hoře, kde se dělí na tři různé obtížnosti. Každý si tak hned na startu může vybrat. Na kopci se nachází úseky vedoucí po uměle vybudovaném širokém trailu plném klopených zatáček, boulí a menších skoků, pěšinky přírodnějšího rázu, ale i náročné sjezdové pasáže plné kořenů a kamenů, ve spodní části jsou pro odvážnější jezdce připraveny menší i větší skoky, kde se člověk pořádně proletí.
Pro ježdění v Bike parku Kouty je nejvhodnější celoodpružené sjezdové, freeride či enduro kolo. Díky parametrům kopce byste se tu s neodpruženým kolem či malými zdvihy trochu potrápili.
Okolí areálu nabízí i lehké trasy pro silniční a trekingová kola, které navazují na síť cyklotras v okolí Mravenečníku, respektive horní nádrže Dlouhých strání (okruh 15 km). Zde je zároveň umístěn 2,5 km okruh na in-line brusle v nadmořské výšce 1350 m. Bonusem je potom už jen rozhledna u horní stanice lanovky či přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, místa, která nabízí skvělé výhledy do širokého okolí.

Traily

Trasy jsou označeny dle obtížnosti stejně jako sjezdovky. Modrá = lehká, červená = střední, černá = těžká.
Trasy na horská k ola startují u lanovky na Medvědí hoře.

Uhlířská stopa

Lehčí trasa (modrá, 6,3 km) je určena pro pokročilé jezdce na horských kolech, zajímavostí je, že částečně vede po původní uhlířské cestě, kde jsou patrné terasy, na nichž se dříve pálilo dřevěné uhlí – začíná pod horní stanicí lanové dráhy „Medvědí Hora“, zde se klikatí po celé šířce sjezdovky „U vrtulí“, na konci této sjezdovky se v místě křížení tratí stáčí vlevo do lesa, křižuje lanovou dráhu a sjezdovou trať „Hřebenovka“ (v tomto místě je třeba zastavit a rozhlédnout se!), pokračuje sjezdem po staré uhlířské stezce, konec této stezky se napojuje na lesní cestu vedoucí po rovině 1,5 km až k místu zvanému „U obrázku“ (vzhledem k tomuto úseku není trasa zcela ideální pro sjezdová kola). Dále pokračuje z kopce lesní cestou, před vysílačem uhýbá vpravo do listnatého lesa, zde pokračuje příjemným trailem tvořeným z klopených zatáček a terénních vln. Po přejetí lesní cesty vede dále stezkou na sjezdovku „U snowparku“ a ke spodní stanici lanovky „Liščí potok“.

 

Stará medvědice

Lesní freeride trail (červená, 3 km). Terénní vlny, kořeny, klopené zatáčky, přírodní skoky – určena pro zkušené jezdce na celoodpružených kolech. Začíná vpravo od horní stanice lanovky „Medvědí Hora“ (pod barem „U medvěda“), vede lesem podél sjezdovek „U vrtulí“ a „Medvědí“, čímž kopíruje jejich sklon, v horním a středním úseku trasy jsou 2 rovinky o délce cca 80 m, zbytek trailu vede poctivě z kopce místy pod velkým sklonem. Ve střední části trailu je natrasováno více variant k projetí. Trail ve spodní části traverzuje sjezdovku „Medvědí“, pokračuje sjezdem podél potůčku a vyúsťuje u spodní stanice lanovky „Liščí potok“.

 

Hřebenovka

Prvky 4X/freeride (červená, 3,5 km). Určena pro zkušenější jezdce na celoodpružených kolech, začíná přímo pod horní stanicí lanovky „Medvědí hora“. V horní části vede pod lanovkou (hliněné skoky, klopené zatáčky, lavice), ve střední části se napojuje na sjezdovku „Hřebenovka“ (hliněné klopené zatáčky, lavice), pokračuje po lesní cestě (freeride, skoky), kde je více variant projetí a dále lesem (freeride) a ve spodní části vede po sjezdovce „U snowparku“ až ke spodní stanici lanovky „Liščí potok“.

 

Koutíkův sen

DH (černá 2,5 km), celkové převýšení 500 m. Nejtěžší trať, určena pro zkušené jezdce na celoodpružených kolech, začíná vpravo cca 100 m pod horní stanicí lanovky „Medvědí hora“ u horní stanice vleku „U vrtulí“. Odtud vede vpravo podél vleku a částečně krajem lesa (lavice, skoky s protihranou, klopené zatáčky, kořeny) až na konec sjezdovky „U vrtulí“, zde se stáčí mírně vpravo do řídkého smrkového lesa směrem k lanovce, pokračuje krátkým úsekem pod lanovkou, uhýbá vlevo do smrkového lesa, kde pokračuje prudkým sjezdem (kameny, kořeny) ústícím na lesní cestu a křižuje lanovku (zde je třeba zpomalit a rozhlédnout se!). Dále se klikatí bukovým lesem vpravo od lanovky a vyúsťuje na dojezd sjezdovky „Medvědí“ směrem ke spodní stanici lanovky „Liščí potok“. Na této trase se jel Moravsko/Slovenský DH Cup, jedna z RZ Enduro Race, Mistrovství ČR v DHI a Český pohár DHI.

 

Víte, že…?

Hlavní osobností v Koutech je Michal Nevrkla, několikanásobný mistr republiky ve sportovní gymnastice, bikrosu a po úrazu paralympionik v lyžování a plavání.

Lanovka v Koutech byla první šestisedačkou u nás a dodnes je to lanovka s největší přepravní kapacitou na našem území.

Kromě kola si můžete půjčit i kolběžky nebo in‑line brusle.

Na in‑linech se můžete projet kolem horní nádrže Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1 350 m. Jedná se o 2,5 km dlouhý okruh s nádhernými výhledy na celé Jeseníky.

Kousek od spodní stanice lanovky najdete veškeré zázemí včetně restaurace a ubytování.

Zázemí

  • rychlá šestisedačková lanovka, která vyveze bikery na kopec – převýšení cca 500 m
  • během otevírací doby půjčovny/bike parku je možné v areálu dostat základní servis
  • ano, plus test centrum kol a půjčovna koloběžek, díky kterým si můžete užít nejdelší sjezd (17 km) v ČR
  • v areálu je větší obchod s cyklistickým a outdoorovým vybavením
  • ve spodní části areálu (u parkoviště) a u horní stanice lanovky
  • bezplatné parkoviště ve spodní části areálu
  • ano, ve spodní části areálu
  • kousek od horní stanice lanovky se nachází oblíbené turistické lákadlo přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, u horní stanice lanovky je rozhledna

Základní informace

Lokalita: Kouty nad Desnou, Hrubý Jeseník

GPS: 50°5’59.590″N 17°7’15.712″E

Kraj: Olomoucký

Web: kouty.cz

E-mail: info@k3-sport.cz

Telefon: +420 602 322 244

Délka tratí celkem: 24 km

Náročnost: Lehká – Těžká

Počet stezek: 4

Typy tratí: Downhill, Enduro / freeride, Přírodní trail

Další info: Aktuálně biková sezóna 2024 zahájena.

Otevírací doba

Denní provoz lanovky pro veřejnost:
červen–září denně 9:00–17:00 hod. po 30 minutách

každý rok je stanoven provoz o vybraných víkendech a svátcích mimo denní provoz

Aktuální ceník ZDE

Střediska v okolí