Rychlebské stezky

Rychlebské stezky

Rychlebské stezky

Pozor změna objížďky!
Od 21. května do 31. května 2024 se k nám dostanete pouze ve směru od Žulové.
Ve směru od Staré Červené Vody platí zákaz vjezdu do obce od fotbalového hřiště mimo vozidel stavby a dopravní obsluhy.
Pozor i v Hanušovicích.
Ve směru od Šumperka jsou neprůjezdné.
Ve směru od Králík jsou zatím průjezdné.

 

Rychlebské stezky jsou jednou z našich nejstarších, největších a díky tomu, ale hlavně pro svou atmosféru a kvalitu i nejnavštěvovanější lokalitou. Základna stezek se nachází v obci Černá Voda, necelou půlhodinku jízdy od města Jeseník. Myšlenka vytvořit síť stezek pro horská kola se zrodila již v roce 2008. Stezky nejdříve vznikaly na starých loveckých chodnících, přičemž první oficiální budovací práce začaly na jaře roku 2009.

Všechny tratě tvoří uzavřené okruhy, které návštěvníky provedou po tamních kopcích. Každý trail je jinak technicky náročný, má jiný koncept a obsahuje rozdílné prvky a překážky. První traily na Rychlebských stezkách byly spíše techničtějšího charakteru, nyní jsou zde však i traily více jezdivé, plynulejší, přibylo několik jednoduchých variant a ježdění si zde tak užije opravdu každý. Nejvíce využitý je kopec s názvem Sokolí vrch, na kterém se nachází asi nejznámější a nejoblíbenější trail v ČR – Superflow. Mimo něj zde najdete téměř všechny ostatní traily Rychlebských stezek. Výjimku snad tvoří pouze trail podél Černého potoka, který patří mezi nejjednodušší a směřuje na druhou stranu od Základny RS. Zavede vás pohodovým tempem až do vedlejší vesničky Vidnava, respektive do Velké Kraše. Na tomto místě najdete Dirtpark Zahrádka, kde můžete kromě spousty skoků využít i krásný pumptrack.

Díky rozlehlosti Rychlebských stezek zde není problém strávit několik dnů a pořádně si užít bikování v krásné přírodě. Ježdění na tomto místě je opravdový zážitek a každý pořádný biker by sem měl vyrazit. Odborný cyklistický měsíčník Velo zmiňuje Rychlebské stezky jako nejlepší areál svého druhu v České republice.

Traily

Jedná se o ucelenou síť stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou. Najdete zde staré kamenné stezky i moderní flow traily. Všechny stezky jsou sjízdné i za deště. Stezky začínají a končí v obci Černá Voda u Základny – Informačního centra RS. Stezky jsou určeny zkušeným cyklistům.

Trail Dr. Wiessnera

Jediný stoupající trail, který vás dovede k trailům pod Sokolím vrchem a k Superflow.

Traily pod Sokolím vrchem

Vznikly úpravou původních loveckých chodníků a jejich kamenitý až balvanovitý charakter zůstal zachován. Jízda po těchto trailech je pomalejší, technicky i silově náročnější, velmi specifická. Převýšení dosahuje v závislosti na zvolené trase až 470 m.

Wales

Stezka nazvaná Wales je nejvýše položenou stezkou a patří k nejnáročnějším. Jezdce prověří jak v dovednosti zvládat klesající technické pasáže, tak ty stoupající. Za odměnu zavede návštěvníka nejenom k vyhlídce na hřeben Rychlebských hor a do polských nížin.

Velryba

Na Velrybě se setkáte s největšími sjízdnými balvany na Rychlebských stezkách – nejen po hřbetech Rychlebských hor, ale i kytovců.

Biskupský, Tajemný, Prokletý, Hupcuk, Mramorový a stoupací Biskupský

Zážitek zpestřuje překonávání potoků mělkými brody, po vyskládaných kamenech nebo po lávkách.

Sjezdy

Hravý a členitý závěr „starých“ trailů pod Sokolím vrchem, setkáte se zde s klopenými zatáčkami částečně zapuštěnými pod úroveň terénu, vlnkami pro pumpování, projíždění po zadním kole nebo skákání.

Trail podél Černého potoka

Trail vede podél Černého potoka k parkovišti u koupaliště ve Velké Kraši (u Vidnavy). Jedná se o lehčí terén se spoustou krásných míst a výhledů, který je ideální pro každého terénního cyklistu včetně začátečníků. Převýšení je u této trasy cca 80 metrů mírného stoupání. Délka okruhu je přibližně 16 km.

SuperFlow trail

Novou jedinečnou trasu pro bikery všech výkonnostních úrovní jsme postavili s Rowanem Sorrellem z firmy Back on Track, který je autorem těch nejlepších trailů, které v posledních letech vznikly v UK. SuperFlow trail je postaven přímo pro horská kola, proto je plný klopených zatáček a vln, které je v závislosti na vaší zkušenosti možno projíždět nebo i skákat. Je hladší, spíše hlinitý než kamenitý, jízda je plynulejší. Celý okruh včetně výjezdu i sjezdu přímo k Základně vám zabere zhruba dvě hodiny.

Vidnavský okruh

Trail má cca 6 km. Jedná se o lehčí trasu, ale jeho druhá polovina je zabavná. Je vhodný pro začátečníky a šikovné děti, ale užije si ho každý. I když je trail lehký, najdete na něm klopenky, lávky. Z trailu vyjedete u hřiště ve Vidnavě, kde je zajímavé historické náměstí.

Trail Lesů ČR

Návratový trail z Vidnavy do Černé vody.

Kratší kamenitý trail, který je skvělý na trénování techniky a jízdy přes větší kameny. Kopíruje štěrkovou cestu, můžete se něj tedy pořád vracet a pilovat techniku do nekonečna. 

Jestřáb

Těžký trail, který v sobě skrývá kamenité sekce, jízdu po masivní lávce vytvořené z padlého buku zakončenou průjezdem velkým kořenovým balem.

Naučná stezka

Středně těžký trail, kde si ze začátku užijete chodník z kamenů a potrápíte rovnováhu. V druhé části vás čeká přírodní pasáž přes kořeny a na konci trailu si můžete vybrat, jak ho dokončíte. Zvolit si můžete přejezd přes lávku a sjezd nebo pod touto lávkou prostě projedete. 

Obelix

Kratší kamenitý trail, který je skvělý na trénování techniky a jízdy přes kameny.

Velbloud

Extrémně těžký trail, který je určený pouze pro bikové experty.

T-RYS

Extrémně těžký trail, který je určený pouze pro bikové experty.

Víte, že…?

Zakladatelem a hybatelem všeho dění v bikerském ráji v Rychlebech je Pavel Horník.

Rychlebské stezky získaly dvě ocenění IMBA – IMBA riding centre a IMBA model trail awards. Superflow se tak řadí mezi pár trailů na světě, které mají toto ocenění. Jsou to podobně významná ocenění jako v případě restaurací Michelinské hvězdy!

Jde o jednu z nejstarších trailových lokalit v ČR.

Každou první sobotu v měsíci si můžete přijít sami zkusit, jak se traily staví. Dobrovolnické brigády pořádané Pavlem Horníkem mají pravidelně tu největší účast v celé Evropě! 

 

Zázemí

  • u nástupního místa na traily
  • u nástupního místa na traily, testovací kola jsou značky GT
  • u nástupního místa na traily
  • u nástupního místa na traily
  • bezplatné k dispozici hned u základky
  • k dispozici u základny
  • k dispozici u základny
  • k dispozici u základny
  • bike škola – pořádá se zde několik kempů technického ježdění na horském kole, díky kterým se vám potom bude na stezkách jezdit o poznání lépe a bezpečněji. Doporučená doba návštěvy: prodloužený víkend.

Základní informace

Lokalita: Černá Voda 193, 790 54 Černá Voda

GPS: 50°18’6.365″N 17°9’29.459″E

Kraj: Olomoucký

Web: www.rychlebskestezky.cz

E-mail: info@rychlebskestezky.cz

Telefon: +420 607 061 445

Délka tratí celkem: cca 70 km

Náročnost: Velmi lehká – Těžká

Počet stezek: 13

Typy tratí: Family trail, Singletrail, Enduro / freeride, Flow trail, Pumptrack, Stoupavý trail, Přírodní trail, Skill centrum

Další info: Aktuálně biková sezóna 2024 zahájena. Pozor na objížďky při cestě k nám. !Trail podél Černého potoka z důvodu těžby uzavřen, předpokládané otevření 24. 5. 2024!

Otevírací doba

Stezky jsou v provozu zpravidla od 31. března do 1. listopadu, přesné datum najdete na webu.

Během sezóny dodržujte prosím následující hodinu, od které platí večerní zákaz jízdy po stezkách:
– duben od 18:30
– květen od 19:30
– červen, červenec od 20:00
– srpen od 19:00
– září od 17:30, od 20. září od 16:30
– říjen od 16:00 hod.
Během října je uzavřen nejvyšší chodník Wales.

Střediska v okolí